• PDF
  • Drukuj
  • Email

Międzynarodowy Tydzień Głuchych

24-30 września 2012

"Dwujęzyczność jest prawem człowieka"

To znowu ten czas w roku, kiedy głusi ludzie na całym świecie zbierają się aby uczcić Międzynarodowy Tydzień Głuchych.

W tym roku Międzynarodowy Tydzień Głuchych obchodzony jest od 24 do 30 września. Stowarzyszenia Głuchych na całym świecie organizują imprezy, marsze, kampanie i spotkania aby przedstawić aktualne tematy dotyczące osób głuchych, którymi powinny się zająć władze lokalne lub krajowe. Ich celem jest przyciągnąć uwagę decydentów, opinii publicznej, mediów i skierować ją na problemy dotyczące osób niesłyszących.

Osoby niesłyszące mają takie same prawa co każdy człowiek!

Celem Międzynarodowego Tygodnia Głuchych jest to aby się zjednoczyć i pokazać jedność Głuchych z resztą świata.
Ten tydzień również zwiększa solidarność wśród osób głuchych i ich zwolenników oraz jest wykorzystywany jako sposób na promowanie praw osób głuchych.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat Światowa Federacja Głuchych (WFD) wprowadziła motyw przewodni obchodów Międzynarodowego Tygodnia Głuchych.

Do tej pory były to:

w 2009 roku osiągnięcia w kulturze Głuchych

w roku 2010 edukacja osób niesłyszących

w 2011 przyjrzeliśmy się dostępności do informacji i komunikacji.

Na 2012 chcemy zaproponować temat:

"Dwujęzyczność jest prawem człowieka!"

Chcielibyśmy aby każda organizacja wybrała jeden, dwa lub więcej problemów związanych z tym tematem i zrobiła wokół niego kampanię. Na przykład można uwzględnić w swoich kampaniach sprawy dotyczące dwujęzyczności, systemów edukacji oraz podnoszenia świadomości społecznej na te tematy.

Światowa Federacja Głuchych (WFD) zapoczątkowała Międzynarodowy Dzień Głuchych w 1958 r.; "dzień" został jednak wkrótce rozszerzony na "tydzień".

Międzynarodowy Tydzień Głuchych (IWD) ma miejsce corocznie w ostatnim pełnym tygodniu września. Zwieńczeniem IWD jest Międzynarodowy Dzień Głuchych, który ma miejsce w ostatnią niedzielę miesiąca.

1-szy Światowy Kongres WFD miał miejsce we wrześniu 1951 r.. Wybór września na świętowanie Międzynarodowego Tygodnia i Dnia Głuchych jest upamiętnieniem tego historycznego wydarzenia.

Celem IWD jest zwrócenie uwagi polityków, władz i ogółu społeczeństwa na dorobek Głuchych, ale również na problemy społeczności osób głuchych. W tygodniu tym organizacje Głuchych ludzi na całym świecie są zachęcane do przeprowadzania kampanii informacyjnych na temat ich pracy, a także do publikowania swoich żądań i wniosków. Ten tydzień również zwiększa solidarność wśród osób głuchych i ich zwolenników, oraz jest wykorzystywany jako czas do podjęcia większych wysiłków, aby promować prawa Głuchych ludzi na całym świecie.

 

WFD została założona we wrześniu 1951 roku, pod auspicjami ENS: Ente Nazionale Sordomuti (Włoskie Stowarzyszenie Głuchych).Pierwszym prezesem WFD był prof Vittorio Ieralla, który również był w tym czasie prezydentem ENS.

Więcej na temat Międzynarodowego Tygodnia Głuchych? Czy społeczności głuchych w każdym kraju świętują ten tydzień? Większość tak, chociaż niektóre organizacje wolą obchodzić taki tydzień w innym czasie w ciągu roku. WFD ma listę oddziałów krajowych i regionalnych partnerów na swojej stronie internetowej, wraz z linkami do tych, którzy mają swoje własne strony. Osoby pragnące uzyskać informacje na temat tygodnia w poszczególnych krajach powinny sprawdzić dane na stronie internetowej, aby skontaktować się z odpowiednią organizacją.

Sekretariat Generalny WFD ma również przyjemność poinformować, że strona kampanii Międzynarodowego Tygodnia Głuchych jest już dostępna na Facebooku - kliknij "Lubię to" na naszej stronie i zaproś znajomych do przyłączenia się do kampanii. Chcielibyśmy również zachęcić wszystkie organizacje Głuchych do udostępniania zdjęć i tekstów o kampaniach
w waszych krajach. Materiały te zostaną dodane do strony WFD Międzynarodowego Tygodnia Głuchych na Facebooku.
W ten sposób wszystkie stowarzyszenia mogą dowiedzieć się o ciekawych formach działalności i pomysłach na przyszłość. Wyślij krótką notatkę i zdjęcia do Sekretariatu Generalnego WFD na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Strona będzie regularnie aktualizowana w ciągu Międzynarodowego Tygodnia Głuchych (obchodzonego 24-30 września 2012).
Na stronie Międzynarodowego Tygodnia Głuchych na Facebooku znajdziesz logo "PicBadge". Klikając go można dodać Międzynarodowy Tydzień Głuchych do własnego profilu na Facebooku. Więcej wskazówek na temat jak to zrobić jest dostępnych online. Dodając "PicBadge" do swojego zdjęcia profilowego staniesz się częścią ruchu, którego celem jest zwiększenie solidarności wśród osób głuchych i ich zwolenników. Jest to też sposób na zainspirowanie do podjęcia większych wysiłków na rzecz promowania praw osób głuchych.

Jeśli masz pytania dotyczące kampanii, nie wahaj się skontaktować: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

WFD życzy wszystkim udanych obchodów Międzynarodowego Tygodnia Głuchych!

 

Jubileusz 70 lat PZG

Przejdź do zakładki

Naciśnij aby przejść na stronę projektu

Projekt realizowany jest w ramach programu „Obywatele dla demokracji”, finansowanego z funduszy EOG.
Realizatorem projektu jest Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki

HIV i AIDS informacje w PJM

Naciśnij aby przejść na stronę.

Zagrożenia w internecie

Masz problem z alkoholem?

Przejdź na stronę

Wsparcie w rozwiązywaniu problemów alkoholowych
PARPA także w języku migowym

Raport RPO

Edukacja Głuchych. Naciśnij aby przeczytać.

Raport RPO

Sytuacja osób Głuchych w Polsce. Naciśnij aby przeczytać.

Głusi w urzędach

Naciśnij aby otworzyć

Polish Association of the Deaf

HiszpaniaUKRosjaNiemcy

Patronat / Partnerzy

Naciśnij aby przejść do zakładki

Sponsorzy

Naciśnij aby przejść do zakładki

Przejdź do naszego Facebooka

Kursy i Certyfikacja języka migowego

Aktualne informacje dot. kursów oraz certyfikacji znajdują się w zakładce CEJM i na stronie www.cejm.info.pl

Świat Ciszy

Zapraszamy na stronę kwartalnika

www.swiatciszy.pl

Projekty:


AKTYWNA MŁODZIEŻ MIESZKA W WARSZAWIE - Edycja VI

Naciśnij aby przejść do zakładki


4 KROKI

Naciśnij aby przejść do projektu


4 KROKI-ZACHÓD

Naciśnij aby przejść do projektu


Monitoring wdrażania Konwencji

Przejdź na stronę

Dostępność inwestycji

Naciśnij aby przejść do zakładki

NBP nie wyklucza

NBP nie wyklucza

Konstytucja RP w języku migowym


godło polskie

Dla słyszących

Naciśnij aby obejrzeć całość