kampania społeczna Polskiego Związku Głuchych
24 września jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Głuchych. Według danych szacunkowych na świecie problemy ze słuchem ma 500 mln osób, z czego w Polsce jest ich ok. 900 tysięcy. Język migowy jest pierwszym, naturalnym sposobem porozumiewania się głuchych co sprawia, że stanowią oni bardzo hermetyczną mniejszość językową.
Polski Związek Głuchych każdego roku w tym czasie organizuje kampanie społeczne i inne wydarzenia mające na celu zwracanie uwagi na problemy i kulturę głuchych. W tym roku działamy pod hasłem „Wkręć się w miganie” aby zachęcić do nauki polskiego języka migowego co będzie kolejnym krokiem do przełamania bariery komunikacyjnej pomiędzy osobami głuchymi i słyszącymi. Jest to zbieżne z tegorocznym hasłem obchodów Międzynarodowego Tygodnia Głuchych 2017 „Pełne włączenie z językiem migowym” ogłoszonym przez Światową Federację Głuchych.
24 września dzięki wyświetlanym materiałom filmowym oraz plakatom w komunikacji miejskiej, galeriach handlowych, supermarketach oraz na profilach społecznościowych będzie można nauczyć się wybranych znaków języka migowego, które pokazywać będzie Mister Deaf International 2017 – Mateusz Borowski – twarz naszej tegorocznej kampanii. Migać będą również znane osoby.
Zachęcamy wszystkich do udziału w naszych działaniach poprzez nagranie wybranego znaku języka migowego i umieszczenie na portalach społecznościowych dopisując: #wkrecsiewmiganie.
Można zacząć od nauki podstawowych znaków:
Dlaczego warto uczyć się języka migowego? W zabawny i bardzo trafny sposób odpowiada na to pytanie filmik na koncie youtube użytkownika DeafThat pod tytułem: „Powody, dla których warto uczyć się amerykańskiego języka migowego”. Co ciekawe wymienione w filmie zalety nie odnoszą się tylko do amerykańskiego języka migowego, ale mają zastosowanie w nauce języka migowego w ogóle. Dlaczego więc warto uczyć się języka migowego? Powodów pokazanych na filmie jest wiele, my przytoczymy tylko przykładów:
- przede wszystkim pomaga w komunikacji z osobą głuchą,
- można porozumieć się z dzieckiem zanim zacznie mówić,
- można komunikować się przez szybę np. odjeżdżającego pociągu lub kawiarni,
- ułatwia komunikację pod wodą,
- przestrzenność języka migowego sprawia, że stajemy się bardziej otwarci na kontakt z drugim człowiekiem, bardziej kreatywni i szukający nowych rozwiązań.
Zachęcamy do obejrzenia całego filmu na :
Czym jest język migowy? Radosław Wójtowicz w Księdze Wiedzy w rozdziale pt.: „Języki świata” wyjaśnia:
Źródło: pl.languagesindanger.eu/book-of-knowledge/languages-of-the-world/