Szanowni Państwo,
Ostatnio pojawia się dużo oszustw, których ofiarami są osoby głuche.
Osoby głuche wpłacają pieniądze do bankomatów bitcoin i chcą za nie kupić kryptowaluty. Tylko, że te pieniądze bardzo często są kradzione przez przestępców.
Oszuści wybrali sobie osoby głuche dlatego, bo wiedzą, że przez trudny kontakt i problemy z komunikacją, osoby głuche nie będą walczyć o swoje pieniądze.
Przestępcy nakłaniają do inwestycji w kryptowaluty lub do płatności kryptowalutami, zamieszczając informacje np. na Facobook, bo wiedzą, że głusi są tam aktywni.
Ostrzeżenie dla głuchych: nie wysyłaj nikomu kryptowaluty, bo żadne służby na świecie nie będą w stanie Ci pomóc w odzyskaniu pieniędzy,
· strony internetowe, którymi posługują się przestępcy często sprawiają wrażenie bardzo profesjonalnych, ale tak działają przestępcy, chcą żebyś myślał, że są prawdziwe i prowadzone przez legalne firmy,
· oszuści bardzo często nawiązują bezpośredni kontakt z ofiarami poprzez różnego typu komunikatory udając doradców biznesowych i nakłaniają do wpłacania środków pieniężnych na podejrzane inwestycje za pośrednictwem kryptowalut,
W ramach Przeciwdziałania Praniu Brudnych Pieniędzy, blokowane są wszystkie podejrzane transakcje, takie sytuacje są zgłaszane do Ministerstwa Finansów a w szczególnych przypadkach policji lub prokuraturze. Ale odzyskanie pieniędzy jest bardzo trudne. Apelujemy o ostrożność.
Inny powszechny sposób stosowany ostatnio przez oszustów to metoda na tzw. “spadek”.
Przestępca, który podaje się za pełnomocnika lub prawnika rodziny zmarłego, kontaktuje się z ofiarą najczęściej wykorzystując do tego pocztę elektroniczną.
W korespondencji informuje potencjalną ofiarę, że jest jedynym żyjącym spadkobiercą dalekiego krewnego, który niedawno zmarł, a z uwagi na to, że nie pozostawił potomstwa, swój ogromny majątek w pozostawionym testamencie przepisał jedynemu mu znanemu krewnemu, czyli wytypowanej już ofierze oszustwa.
Fortunę ofiara może podjąć w banku po dopełnieniu kilku formalności i opłaceniu różnych należności, które są niczym w porównaniu z olbrzymim spadkiem. Podobnie, jak w przypadku innych oszustw nigeryjskich, oszuści uwiarygodniają całą historię przesyłając pocztą elektroniczną spreparowane certyfikaty i kopie potwierdzeń przelewów.
W tym przypadku, analogicznie jak w innych odmianach oszustwa nigeryjskiego, rozpoczyna się gra na czas, która ma na celu jak najdłuższe zwodzenie ofiary i wyłudzenie jak największej kwoty pieniędzy. Jest więcej niż pewne, że zamiast zyskać fortunę, ofiara sukcesywnie będzie traciła coraz większe sumy, dopóki nie zorientuje się, iż padła ofiarą poczynań oszusta.
By uniknąć nieprzyjemności i straty sporej sumy pieniędzy przede wszystkim powinniśmy zachowywać szczególną ostrożność w kontaktach z osobami poznanymi przez Internet, zwłaszcza wtedy, gdy proszą o pieniądze. O wszystkich wątpliwych sytuacjach i próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować Policję, korzystając z Aplikacji Alarm 112.